בדק בית

בדק בית

אין דבר יותר משמח ממעבר לדירה חדשה. אולי לידה… ההתרגשות שאופפת את בעלי הדירה החדשה היא בל תתואר. הנטייה להתלהב מכל פרט, קטן כגדול, בדירה – היא מובנת מאליה. עד כדי כך שלפעמים "שוכחים" לבדוק יותר לעומק. כל בית, חדש כיד שניה, עשוי להיות עם ליקויים. רגע לפני שאתם חותמים על החוזה ומתמלאים עונג צרוף כבעלי דירה משלכם, כדאי שתכירו את צמד המלים – בדק בית. את בדק הבית עושות רק חברות שמומחיות בתחום של בדיקת כל מיני ליקויי בנייה. מתפקידה למצוא כל פגם בדירה שקניתם או שאתם מתעתדים לרכוש. אבל, האם ידעתם שיש קצת הבדלים בין בדק בית לדירה מיד שניה לבין בדק הבית לדירה מידי קבלן, חדשה? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

מה הוא בדיוק בדק בית, והאם הוא דומה ברכישת דירה ישנה או חדשה?

כאשר מדברים על בדק בית, מתכוונים לסיטואציה שבה יגיע לבית שלכם בודק בתים מקצועי ומורשה. תפקידו לבחון כל אלמנט בבית שאתם מעוניינים לרכוש, מן המסד ועד לטפחות. בדרך כלל איש המקצוע מחזיק בתואר של מהנדס. תפקידו מוגדר בבחינת כל המערכות בנכס, תוך כדי ווידוא שהן אכן עומדות נכונה בפני כל מיני תקנים, וכי קיימת הומוגניות בין חומרים וכמובן, שחומרי הגלם איכותיים בלבד, ושהם יכולים לשרת אתכם לטווח הארוך, וכיוצא בזאת. אין כמעט אלמנט שלא בודקים. משמעות הדברים שבודקים הכול מכל. כמו למשל – טיב הגג, תקינות של מערכות חשמל, שיפוע המרפסת, איכות האיטום והריצוף, תקינות מערכת המים והחלונות, כמו גם הדלתות, וכיוצא בזה. ובאופן כללי, זה האיש שאתם רוצים שיעמוד לצדכם, מכיוון שכל אלמנט שיימצא כלא תקין, יחייב את בעל הדירה לתקן אותו, ועל חשבונו. בבואנו לדון האם בדק בית דומה ברכישת דירה יד שניה לדירה חדשה, נקדים ונאמר שהתהליך זהה ביותר. ההבדל הנראה לעין, שבדירה חדשה מי שאמון על הבדיקה משווה את המתווה של הנכס הנוכחי אל תכניות הנכס המקוריות, ובאם יש פערים או שינויים, מתפקידו לציין אותם. 

מה עושים את הדו"ח של בדק בית?

האחראי על בדק בית אמור לבחון כל פרט ופרט בבית, ולהעלות את כל הליקויים, באם נמצאו, על הכתב. זהו למעשה הדו"ח המסכם של ליקויי הבנייה, שאותו אך ורק אתם אמורים להעביר לידי קבלן הבנייה. הקבלן נדרש, על פי המצוין בחוק מכר הדירות, לתקן לאלתר את כל מה שמופיע בדו"ח הליקויים של בדק הבית. אי ציות לתיקון כל הליקויים, משמע הפרה בוטה ועבירה על החוק, שעשויה להגיע עד לכדי תביעה משפטית. רק כדי לסבר את אוזניכם, נאמר לכם כי הדו"ח של בדק הבית קביל באופן משפטי כראיה לכל דבר ועניין.